Nyx :))

4. prosince 2012 v 23:58 | RomCzuSKHaA |  KNIHY♥

Nyx


V řecké mytologii je Nyx (Νύξ, 2.pád Nykty, latinsky Nox) byla prvotní bohyní noci. Tmavá postava, Nyx stála u počátku stvoření a byla matkou bohů, jako jsou Hypnos (bůh spánku) a jeho bratr Thánatos (bůh smrti). V bájích se vyskytuje jen zřídka, ale je popisována jako postava mimořádné síly a krásy.

Literatura a mytologie

Hésiodos

V Hésiodově básni Theogonia, Zrození bohů, Nyx povstala (stejně jako bůh věčné tmy Erebos) z prvopočátečního Chaosu. Se svým bratrem Erebem pak zrodila Aithera - boha jasného světla, a Hémeru - bohyni jasného dne.. Potomstvo bohyně Nykty bylo velmi početné. Většinou jsou všechny bytosti zplozené Nyktou v říši temnot a hrůzy a jsou spojené se smrtí, i když noc krotí vášně a ukolébává vše do klidu. S Erebem, bohem věčné tmy, splodila Aithera - boha věčného jasného světla a jeho sestru Hémeru - bohyně jasného dne.

Později sama Nyx zplodila Memose - boha hany a hlouposti, Phanese, Morose (zkáza, záhuba), Thanatose (boha smrti), Hypnose (boha spánku), Charona ( Hadova převozník do podsvětí), Oneiroi (boha snů), Hesperidky (nymfy a strážkyně stromu se zlatými jablky), Kéry (bohyně násilné smrti), Nemesis (bohyně spravedlivé odplaty), Apate (bůh klamu, lži a lsti), Philotes (přátelství, potěšení z lásky), Geras (bohyně stáří) a Eris (bohyně sváru). Ve svém popisu Tartaru (V řecké mytologii je Tartaros mohutná propast se železnými zdmi a branami, vzniklá z provopočátečního chaosu, nebo také bůh této propasti) Hesiod říká, že Hémerá (bohyně jasného dne), která je dcerou Nyx, opustila Tartarus stejně jako Nyx, že Héméra do něj vstoupila, když Nix odešla a když se Nix vrátila, Hémerá Tartarus opustila. To odráží obraz Ratri ( noci) v Rig-Veda (text véd), kde pracuje v úzké spolupráci, ale také v napětí se svou sestrou Ushas (svítání).


Homér

V Homérově Iliadě je citace Hypnose (boha spánku), v němž připomíná Héře její starou přízeň, poté, co jej požádala, aby uspal Dia. Kdysy dávno uspal Dia na Héřin příkaz, která pak seslala na Heráclovy (který se po moři vracel z Troye) velké neštěstí. Zeus se rozzuřil a chtěl srazit Hypnose do moře, ten však utekl a ve strachu se skryl ke své matce Nyx. Hypnose říka, že zeus, obávající se Nyktina hněvu, jej nakonec nechal uniknout. Rozlobil Dia ještě několikrát a ze strachu před jeho hněvem se vždy skryl ke své matce Nyx.


Další řecké texty


Nyx zaujíma ještě důležitější roli v několika fragmentech básní, které jsou přičítány Orpheovi. V nich je Nix zobrazována jako předchůdkyně samotného prvopočátečního Chaosu ze kterého měla podle Hésiodose sama povstat. Nyx obývá jeskyni nebo Adyton, kde věští. Kronos - který je v řetězech, spí a je opilý medovinou, sní a prorokuje. Před jeskyní hraje Adrastea na bubny a činely, pohybujíc se v extatickém tanci, za zvuku Nyktina zpěvu. Phanes - podivné, monstrózní, hermafrodit Orphic stvořitel - byl dítětem nebo otcem Nyx. Také je zde zobrazována jako matka Erose.

V jiných textech je popisována jako matka Charona (otec Erebus) a Phthonus (závisti) (otec Dionýsos).


Téma jeskyně Nyx ,či důmu za oceánem (jako ve Hésiodovi), nebo někde na okraji vesmíru (jako v pozdějších Orfismech) může mýt odezvu v filozofické básni Parmenidese. Klasický učenec Walter Burkert spekuloval, že dům bohyně do kterého se filozof přenesl, je palácem Nyx. Toto je však jen pouhá hypotéza a nelze ji brát doslova.Existuje také pověst, že Nyx porodila reinkarnaci sebe sama, syna, jehož jméno bylo také Nyx. Ale porodila dvojčata, samozřejmě dceru, jménem Hémerá, (bohyně jasného dne). Text naznačuje, že "Hémerá nebyla sestra Aethera, ale sestra Niktiny reinkarnace."

Nyktiny kulty

V Řecku se její mkulty vyskytovaly jen zřítka. Podle Pausaniase, měla věštírnu v akropoli v Megeře.

Velmi často se Nyx skrývá v pozadí jiných kultů. V Artemidině chrámu v Efezu bylo socha s názvem "Nyx". Sparťané měli kult s názvem "Spanek a Smrt" (Sleep and Death). Jsou doloženy kulty, které se zakládají na Nyx a složeninách několika dalších bohů. Především Dionysus Nyktelios "noc" a Aphrodite Philopannyx "jež milují celou noc".


Astronomie

21. června 2006, Mezinárodní astronomická unie pojmenovala jeden z nedávno objevených měsíců Pluta (S/2005 P 2) Nix, na počest bohyně Nyx. Jméno se píše s "i" namísto "y", aby se zabránilo záměně za asteroid 3908 Nyx.


V roce 1997 Mezinárodní astronomická unie oficiálně schválila jméno NYX Mons (hora / kopec) pro utvar, jež se nachází na planetě Venuši. NYX Mons se nachází na 30 stupňi severní šířky a 48,5 stupňi délky na povrchu Venuše. Tento útvar má průměr 875 km. A je přisuzován Nyx, řecké bohyni noci z řecké mytologie. Mapu NYX Mons na Venuši si můžete prohlédnout na adrese Mapa NYX Mons - V9 Quad - Bell Regi . 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsi tu ?? PLS klikni

♥klik♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

'' Když se ti v jeden krásný den rozbije na střepy tvůj sen, tak nebreč
a zatni pěsti ... Vždyť střepy přinášejí ŠTĚSTÍ !! :)) ''

!!! Kdo žárlí , ten miluje !!!
RomCZuSKhaA